Мізрах Ігор Аркадійович: невдовзі Україна отримає очільника Антикорупційного

Вивчивши список з 174 претендентів на місце глави Антикорупційного бюро та узагальнюючи перелік тих, хто бажає покерувати антикорупційним фронтом, можна сказати тільки те, що вони задовольняють офіційні критерії. Вони — юристи з досвідом роботи не менше ніж 10 років, яким до 65 років.

Але ми теж можемо їх по-своєму класифікувати. Наприклад, окрема група — юристи-правозахисники, є адвокати, що публічно опинилися в декількох хороших ситуаціях і справах під час Майдану. Є юристи, що все життя проживали в регіонах, на чиє ім’я в Інтернет-пошукачі вийде одне древнє посилання, а є колишні і нинішні міліційні і прокурорські чиновники з юридичною освітою. Складається враження, що для багатьох юристів участь у такому конкурсі необхідна тільки для того, щоб потім написати про це рядок у своєму резюме.

Я виявив в списку відразу двох представників-партнерів адвокатської кампанії Юрія Гайсинського, українського юриста з 22-річним стажем роботи в прокуратурі, багатою неоднозначною біографією і великою кількістю недоброзичливців. У списку є люди, яких можна назвати екзотичними і чиє бажання взяти участь більш ніж сміливе. Такі, наприклад, як Дмитро Горшколепов — захисник одіозного антимайданівця| Ігната Крамського на прізвисько Топаз. Він також відомий як помічник комуністки Алли Александровської. Люди з досвідом пам’ятають бурхливе політичне життя початку 90-х ще одного претендента — закарпатця Миколи Грабара.

Тож, шановані журналісти експерти сформулювали свої критерії для глави Антикорупційного відомства, на основі яких склали свій реальний список претендентів.

Микола Коліушко, генеральний директор Центру політико-правових реформ:

— Члени конкурсної комісії ставили мені питання про критерії, тому у мене є готова відповідь на нього. Я вважаю, що на першому місці має стояти порядність і бездоганність особи. Ця людина точно не повинна стати учасником корупційних схем і операцій. На друге місце я б поставив критерій організаційних здібностей. Оскільки в наших умовах створити новий орган — означає здолати величезну кількість бюрократичних перешкод. Знайти приміщення, зробити ремонт, придбати устаткування, сформувати кадрову обойму. І тут мова йде не лише про корупцію, але і про організаційні здібності і знання вітчизняного бюрократичного механізму. Оскільки під час вирішення цих проблем можна легко потрапити в залежність від корупціонерів, далі вже нічого не зможеш зробити. І на третє місце я поставив би  юридичні знання і розуміння, що таке корупція і як з нею боротися. Мені сумнівно, щоб це міг бути іноземець. Я не вважаю, що іноземці обов’язково мають працювати в уряді. Те, що основна маса людей зі списку — маловідомі, не дуже хороша ознака. Мені здається, це ознака того, що в кандидати подалося багато людей, що просто не мають роботи. Але не думаю, що невідома людина тут пройде. Також не думаю, що політичні зв’язки і знайомства кандидатів будуть обтяжувальними обставинами для професійно чесної і порядної людини. Їі приятельські зв’язки не вплинуть на якість роботи. Чи є такі люди в списку? Подивимося».

Валерій Димов, директор Центру суспільно-інформаційних технологій «Форум»:

— Я б ввів критерієм те, щоб претендент був не з України і не з правоохоронної системи. Система в принципі не здатна сформулювати критерії оцінки функціонування самої себе.  Людина з системи не зможе здолати систему. Чи є стаж роботи показником? З одного боку, так, потрібен стаж. З іншого — а чи може людина, яка працювала на будь-якій посаді в центральних органах виконавчої влади при всіх колишніх президентах бути не корумпованою. Так або інакше, система або корумпувала або відторгала таких людей. Мені шкода, що Саакашвліллі відмовився від посади голови бюро. Але він не може бути негрузинським політичним  діячем. Тут можуть працювати члени його команди, але він, як державний діяч, не може дати своїм опонентам козир, що вийшов з громадянства заради роботи.

Хто переможе — складно сказати. Зараз парламент зайнятий тим, щоб знайти важелі впливу на главу АКБ. Аналітики від політичних груп зазвичай  порівнюють кількість і вагу зв’язків кожного кандидата, пропонуючи «свого». Адже як ми міркуємо: п’ятдесят невідомих кандидатів — лузери|, останні — чиїсь. Пам’ятаєте слова спікера парламенту: «Мають бути узгоджені норми про призначення і звільнення керівника Національного антикорупційного бюро в плані збереження балансів і противаг гілок влади в Україні». Що таке баланси і противаги? Це означає, що будь-який, незалежно від прізвища, посади голова буде затиснутий в лещата «політичного балансу». Якщо Лі Куан Ю (один з творців «сінгапурського економічного дива» — ред) говорив, що антикорупціонерові треба посадити трьох своїх друзів, то тут це стає в принципі неможливим, «друзі» прем’єра і президента можуть спати спокійно.

Практично думаю, що члени комісії найбільш одіозних і найменш відомих відсічуть. Кирила Кулікова (колишній глава Інтерполу, парламентський перебіжчик — авт|.) там не буде, родичів, братів і сватів — теж.  Ну, і далі шукатимуть баланс і противагу.

Тому я хотів би людину ззовні. Не тому що вони розумніші. А тому що рівень їх реалізації і амбіцій не може бути поставлений в залежність від внутрішньоукраїнських чинників.

Олександр Барабаш, президент Асоціації народних депутатів України:

— На перше місце я ставлю морально-етичні та етичні якості людини. Ну, потім вже досвід і все останнє. У випадку з АКБ це набуває гіпертрофованого значення. Тому що коли є етичні орієнтири і моральні якості, все останнє можна набути. Головний критерій: бездоганна репутація і моральні принципи кандидатів. Будь-який інший критерій може опинитися і плюсом і мінусом. 20 років роботи в прокуратурі — це знання системи зсередини, але 20 років у прокуратурі — це і обростання зв’язками, які потрібно буде різати по живому. І я не вірю, що є люди, які можуть все ось так відрізати. Будь-який досвід роботи це і позитив, і шори. Тому для мене головний критерій — моральність і світогляд. А ще — зарядженість на мету.

Ми спробували скласти свій список людей, які відповідають заявленим нашими співбесідниками критеріям. Передбачаємо, що трійка претендентів буде обрана саме з їх числа.

ПЕРЕВІРЕНІ ТИСКОМ, А ТАКОЖ ІНОЗЕМЦІ ТА «ВАЖНЯКИ»

Микола Сірий. Він правознавець, старший науковий співробітник Інституту держави і права ім. Корецького НАН України, адвокат. Микола Іванович не замішаний в корупційних скандалах, виступав захисником колись засудженої Юлії Тимошенко, зазнавав через це серйозного тиску.

Юрій Сухов — урядовий уповноважений з питань антикорупційної політики за часів прем’єрствування Юлії Тимошенко. Лайт-варіант Сірий. Він теж був захисником Тимошенко під час судового процесу. Йому приписують дружбу з нардепом від «Батьківщині» Андрієм  Кожем’якіним.

Галина Климович, слідчий з особливо важливих справ Генпрокуратури, керівник групи з розслідування справи про отруєння Ющенка. На неї неодноразово скоювали замах. Вона вважається солідним фахівцем з розслідування замовних убивств.

Давид Сакварелідзе — член грузинського парламенту. З 2009 по 2010 рік був Генеральним прокурором Тбілісі, а з 2010 по 2012-й — заступником Генерального прокурора при Михаїлі Саакашвілі.

Богдан Вітвицький — колишній федеральний прокурор і помічник генерального прокурора США, американець українського походження. Богдан Вітвицький ще наприкінці грудня в інтерв’ю журналістові Укрінформу висловив своє бажання очолити бюро і навіть озвучив концепції такого відомства.

Станіслав Батрін, адвокат, що очолив Комісію з розслідування порушень прав людини в Україні.

Віктор Чумак — народний депутат Верховної Ради 7-го і 8-го скликань, входить у депутатську фракцію Блоку Петра Порошенка, а також обіймає посаду заступника голови Комітету Верховної Ради України з питань запобігання і протидії корупції, він автор антикорупційних законопроектів.

Анатолій Матіос — головний військовий прокурор України. Харизматична, добре освічена, не дуже публічна людина. Не знаємо, чи стане брат відомої письменниці Марії Матіос сьогодні главою АКБ, але якщо його успіхи на ниві військового прокурорства будуть великими, то в майбутньому — цілком.

МІЛІЦІОНЕРИ І ПРОКУРОРИ

Список містить цілий ряд колишніх і діючих співробітників юстиції і правоохоронних органів. Віктор Рева (екс-співробітник податкової міліції, головний фахівець сектору запобігання і протидії корупції Мінагропроду). Василь Вовк, начальник головного слідчого управління СБУ. Василь Юрчишин — старший радник юстиції, Почесний працівник прокуратури України. Василь Рябошапко — екс-заступник начальника ГУМВС України в Львівській області. Геннадій Барабаш — займався правовим забезпеченням в НАЕК «Енергоатом» (запам’ятався своєю принциповою позицією під час рейдерської спроби захоплення «Енергоатому», що приписується Давиду Жванії).

Постскриптум.

Вивчаючи список претендентів, серед яких десятки невідомих адвокатів з областей і десятки відомих столичних юристів, я мимоволі згадував, з якими боями проходили в раді законопроекти, пов’язані з призначенням і звільненням глави АКБ. Парламентські битви за букви в поправках показували, якою буде черга в кабінет глави, якими звивистими будуть доріжки до його серця і якими наполегливими ходаки. 

Серед вищеперелічених людей із списку кандидатів немає персон, замішаних в гучних корупційних скандалах, хоча погані знайомства траплялися у всіх. 

Нам залишилося недовго чекати, щоб дізнатися, кого запропонує Президентові конкурсна комісія. 

Ми майже не сумніваємося, що ця людина – далеко не найгірша, що є у вітчизняній юриспруденції і правоохоронних структурах. Звичайно, хотілося б, щоб її біографія містила моменти, де вона проявила принциповість, пожертвувала чимось заради своєї позиції, хотілося б знати, що вона є автором успішних проектів. 

Ще хотілося б, щоб біографія була вивчена суспільством, розкладена по поличках, щоб ми заглянули і в рядки, і між рядками її резюме. Адже тільки її опірність стане запорукою успішності корупції. І в цьому їй допоможе тільки суспільство. Постійним контролем. І постійною підтримкою, якщо вона проявить характер.

Реклама

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход / Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход / Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход / Изменить )

Google+ photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google+. Выход / Изменить )

Connecting to %s