Мізрах Ігор: Державна виконавча служба ліквідована, її повноваження передані Мін’юсту

Відомий експерт в питаннях політики і економіки Мізрах Ігор Аркадійович надав «Обозревателю» інформацію щодо ліквідації Державної виконавчої служби. Міністерство юстиції отримало функції Державної виконавчої служби (ДВС), щоб вже наприкінці 2014 року передати їх приватним судовим виконавцям. Так виглядає розпочата реформа, покликана подолати корупцію в сфері примусового судового виконання. Поки експерти бачать в ній лише посилення Міністерства юстиції.

Відповідна постанова уряду  набула чинності, давши старт реформі системи виконання судових рішень. Офіційна причина перетворень, за словами міністра юстиції Павла Петренка, — висока корупційна складова роботи ДВС.

Тому на першому етапі ці повноваження буде виконувати міністерство, а на другому — приватні виконавці. Допомагати з впровадженням реформи сфери примусового виконання рішень запрошена Хатія Шелія, яка з 2010 по 2014 роки очолювала в Грузії юридичний департамент Національного бюро виконання (аналог української ДВС).

Шелія пропонує інтегрувати грузинський досвід в українські реалії. За її словами, в Грузії до 2008 року на виконавців було велике навантаження, багато рішення не виконувалися, збір до скарбниці не сплачувався. «Якщо щось і продавалася з торгів, то тільки своїм», — говорить вона. Вирішити цю проблему вдалося за допомогою приватних виконавців, відкритості процесу реалізації майна та системою контролю роботи виконавців.

Близько 90% судових рішень виносяться по спорах за майно. Терміни їх виконання, відповідно до законодавства, повинні складати шість місяців, для немайнових справ — два місяці. Але деякі виробництва не виконуються роками через високу навантаження на ДВС. Тому ідея створення інституту приватних судових виконавців в Україні обговорюється вже давно — як мінімум з 2008 року. Спроби впровадити його були також у 2009, 2010 і 2012 роках. Але жоден законопроект не дійшов до другого читання.

Зараз відповідний законопроект розробляється в Адміністрації президента спільно з Міністерством юстиції. Петренко сподівається, що до літа закон буде прийнятий. «Створимо базу для здачі іспитів на доступ до професії, і з середини року можна починати формувати професійний склад приватних виконавців», — сказав він. Аналогічна ініціатива готується і народними депутатами.

Посилення Мін’юсту радує не всіх. «Раніше керівника ДВС призначав Кабмін. Навряд чи у міністра вийшло б протягнути свого протеже ще раз. Тому він просто ці функції перевів під себе. Грузинським експертам буде складно перешкоджати роботі вже налагодженої системи.

Нагадаю, що міністр юстиції неодноразово заявляв про необхідність якнайшвидших реформ в питаннях захисту прав власності та прозорості ухвалюваних рішень. Так, Петренко пообіцяв в 2015 році розкрити інформацію про нерухомість і її власників.

Мизрах Игорь Аркадьевич (материалы пресс-конференции).

Реклама

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Google+ photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google+. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

w

Connecting to %s