Мізрах Ігор: Порошенко накладе вето на закон про реструктуризацію валютних кредитів по докризовому курсу

  У Комплексній програмі розвитку фінансового сектору до 2020 року, яку в п’ятницю схвалила Національна рада реформ (а очолює її Президент Петро Порошенко), передбачено відміну законопроекту №1558-1, в якому, нагадаємо, передбачено реструктуризацію усіх споживчих позик у валюті для фізосіб через конвертацію їх у гривню за курсом, що діяв на дату укладення договору зі збереженням процентної ставки, вказаної у договорі. Курсова різниця при цьому має списуватися банками.

  Законопроект №1558-1 вже прийнятий Верховною Радою в 1-му читанні. З понеділка цей документ має розглянути профільний парламентський комітет перед другим читанням.

  Таким чином, судячи з логіки положень Комплексної програми розвитку фінсектору, якщо навіть парламент і ухвалить в цілому вказаний законопроект, Президент накладе на нього вето.

  Додамо, що в проекті рекомендацій парламентських слухань «Про шляхи стабілізації банківської системи України», які відбулися 18 лютого поточного року (документ до Верховної Ради вніс голова комітету з питань фінансової політики і банківської діяльності С. Рибалка) вказується, що втрати банків через реструктуризацію валютних кредитів можуть скласти до 1,2 млрд дол.

  «На розгляді Верховної Ради України знаходиться декілька проектів законів, які, з одного боку, пропонують пільгові умови для погашення раніше отриманих кредитів в іноземній валюті та передбачають захист банківських боржників від погіршення умов погашення зазначених кредитів внаслідок падіння курсу гривні, а з іншого боку, можуть призвести до збитків банківської системи у розмірі до 80% від номінальної вартості усіх валютних кредитів. За різними оцінками, втрати можуть скласти до 1,2 мільярдів доларів, що буде черговим критичним ударом по банківській системі», — констатується в проекті відповідної постанови ВР.

  У документі також звертається увагу, що одночасна загальна конвертація валютних кредитів може призвести до масового виходу банків на валютний ринок для купівлі іноземної валюти з метою належного збалансування своїх валютних позицій. «Очевидно, що валютний ринок не витримає подібного різкого зростання попиту на валюту, а курс гривні очікує наступна хвиля девальвації. Ухвалення згаданих законопроектів без ретельного обрахування можливих наслідків може бути негативно сприйняте міжнародними фінансовими організаціями – партнерами України, оскільки зазначена конвертація передбачатиме неринкові умови, неприйнятними для цих організацій», — йдеться в проекті постанови ВР.

  У минулу п`ятницю — 08 травня — НБУ повідомив, що почав діяти Меморандум щодо врегулювання питання реструктуризації споживчих кредитів в іноземній валюті. У цьому документі передбачено поняття «соціального житла» (квартира до 60 кв. м або житловий будинок до 120 кв. м), щодо якого банки беруть на себе зобов’язання після конвертації валютного кредиту в гривневий списати 50% позики. Для кредитів на житло більшої площі передбачається списати не менше 25% кредиту. Проте для всіх позик є обмеження – їх розмір не повинен перевищувати 2,5 млн. грн. за курсом на 01.01.2015 (близько 158 тис. дол).

  Підставою для вступу Меморандуму в силу в НБУ назвали підписання Президентом закону про зміни до Податкового кодексу, в якому передбачено звільнення від оподаткування податком на доходи фізосіб прибутку фізосіб-позичальника, які виникають у випадку прощення кредитором частини боргу (стосується всіх валютних кредитів, крім тих, що видані співробітникам банків). Крім того, НБУ вніс зміни до своїх нормативних актів щодо незастосування санкцій до банків унаслідок порушення нормативів у результаті проведення реструктуризації валютних кредитів та/або прощення частини боргу. Це були обов’язкові умови для вступу Меморандуму в дію. Водночас фактично НБУ та частина банків відмовилися від одного важливого пункту, який раніше називався обов’язковим для вступу Меморандуму в силу — йдеться про скасування мораторію на звернення стягнення на майно, яке є забезпеченням за кредитами.

  Власне, на цей аспект вказала в офіційній заяві Незалежна асоціація банків України (НАБУ), наголосивши на необхідності «виконання усіх умов, які є обов’язковими для реалізації банками-підписантами своїх домовленостей за цим Меморандумом». На практиці це може означати, що як мінімум найближчим часом Меморандум повноцінно не запрацює.

  Варто також відзначити, що з моделлю реструктуризації валютних кредитів, закладеною в Меморандумі, погодилися далеко не всі банки, які мають значні портфелі валютних позик населенню (основна частина яких саме іпотечні). Так, в НБУ констатували, що Меморандум підписали 11 банків (Приватбанк, «Надра», Дельта Банк, Альфа-банк, Платинум Банк, «Креді Агріколь Банк», Фідобанк, УПБ, банк «Михайлівський», «Граніт», «Регіон-банк»). «Інші банки, що мають найбільший портфель кредитів фізичних осіб в іноземній валюті, розглядають можливість у найближчий час також приєднатися до Меморандуму», — розпливчасто проінформували в Нацбанку.

  У наведеному переліку немає, зокрема, «дочок» західних фінансових груп (Укрсоцбанку/Unicredit Bank, Укрсиббанку, Райффайзен Банку Аваль, ОТП Банку), які в період до кризи 2008-2009 рр. були найактивнішими учасниками ринку валютного іпотечного кредитування за рахунок, насамперед, доступу до дешевих валютних ресурсів материнських структур. Судячи з наведеної нижче таблиці, справа тут може бути в т.ч. в невисокому рівні резервів, сформованих більшістю з цих банків під кредитні портфелі фізосіб, що в разі списання левової частки заборгованості неминуче завдасть їм нових збитків, які за результатами 2014 року та І кварталу-2015 і так були значними.


  Реклама

  Добавить комментарий

  Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

  Логотип WordPress.com

  Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

  Google+ photo

  Для комментария используется ваша учётная запись Google+. Выход /  Изменить )

  Фотография Twitter

  Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

  Фотография Facebook

  Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

  w

  Connecting to %s